Feed on
Titulky
Články

Baccano

Recenze anime seriálu BACCANO!

Některé anime seriály ani nedoukáte, některé anime seriály dokoukáte a řeknete si: „Hmm...“ a pustíte si další podobnou sérii a některé seriály dokoukáte a po jejich shlédnutí si řeknete: „Nani?!“ a poté aspoň půl dne máte hubu dokořán. A právě k poslední skupině patří série BACCANO!.

BACCANO! je 13-ti dílná série od animačního studia Brain Base a autorů např. Jigoku Shoujo (Hell Girl) či Texhnolyze. Vychází ze série novel napsaných Naritou Ryougo a samotná anime je pak především adaptací druhého dějství (druhá a třetí novela), Novela které nese název „The Grand Punk Raiload“. Jedná se o příběh epické a velkolepé bitvy mezi šesti stranami, které se snaží získat kontrolu nad transamerickým expresem zvaném Flying Pussyfoot. Do této dějové linie jsou vpleteny další dvě série událostí, ke kterým došlo před a po tomto dobrodružství. Způsob vypravování není takový jako znáte např. z Haruhi, kde mají epizody proházenou chronologii. Zde se jedná o souvislý přechod od události jedné zápletky ke druhé, přičemž všechny tři postupují stejnoměrně, ale nezávisle, vpřed. Což znamená, že po první epizodě můžete být lehce či více zmateni. Pokud budete po 2.epizodě naprosto nadšeni, je BACCANO! váš cup-of-tea a budete se u něj bavit až do samého konce.

BACCANO! tedy se skládá celkem ze tří dějových linií, jak již bylo naznačeno. Ve stručnosti si je popíšeme.
První dějová linie se odehrává v roce 1930, kdy se Firo přidá k jedné z newyorských mafiánských rodin.
Druhá dějová linie se odehrává v roce 1932 a v ní se Eve Genoard snaží najít svého zmizelého bratra Dallase.
Hlavní děj je zasazen do roce 1931 a zde se odehrává již zmíněná velká vlaková bitva.

Krátce k ději (může obsahovat spoilery): Alchymiste V 18.století několik alchymistů na palubě lodi Advena Avis vyvolalo démona, který pro ně připravil připravil velké množství elixíru života, tz. nápoje nesmrtelnosti. Všichni přítomní na palubě ho vypijí a získají jak nesmrtelnost tak nezranitelnost. Má to však háček – smějí používat jen svá skutečná jména a také mají schopnost zabít ostatní nesmrtelné přiložením své pravé ruky na hlavu oběti. Tím daný nesmrtelný umírá a všechny jeho zkušenosti, znalosti a pocity přecházejí na toho nesmrtelného, který ho zabil. Toto pravidlo vedle na lodi ke vzpouře a způsob, jak vyrobit elixír života je ztracen. Jeden z nich, Maiza Avaro, se ve 30.letech 20.století přidal k jedné z newyorských mafiánských rodin, rodiny Martillo.

V roce 1930 se Szilardovi Quatesovi, který způsobil právě vzpouru na Adveně Avis, podaří vyrobit úspěšně další elixír života. Je mu ovšem ukraden a to hned několikrát. Tato dějová linie dává dohromady značnou část hlavních postav a nazval bych jí „Honbou za elixírem.“ KopacV roce 1931 skupina Lemures (černokabátníci), jejichž vůdce je Huey Laforet, (další nesmrtelný alchymista z Adveny Avis, nyní ve vězení) chce vzít jako rukojmí všechny cestující expressu Flying Pussyfoot. Jde jim o to, aby vláda Hueye propustila a toto je jejich způsob vyjednávání. Ve vlaku se též veze skupinka kolem Ladda Russa (bílokabátníci), kterým jde o jediné, pozabíjet veškeré cestující. Postupem času se postaví proti Lemures. Mladiství delikventi ze Chicaga, Jacuzzi Splot a jeho gang, se zase pokoušejí ukrást tajný náklad, který vlak veze. V roce 1931 hledá Eve Genoard svého zmizelého bratra a ptá se na něj v tiskové kanceláři Daily Days. O jejího bratra Dallase se též zajímá další newyorská mafiánská rodina, Runorata. Ti Eve unesou a doufají, že se Dallas ukáže. Postupně však vycházejí na povrch věci, které se staly v roce 1930 a do té doby byly přísně tajné.

Tolik stručně k ději a nyní stručný popis postav. Která je hlavní? Těžko říct, ale většinu si jich zamilujete. Navíc v prvním díle je problém hlavní postavy pečlivě zkoumán.

Druhá část článku : Postavy

Třetí část článku : Shrnutí